Eating Healthy Is NOT More Expensive than Eating Unhealthy

2

“Eating healthy is way too expensive!” How many times did you use this as an excuse not to eat healthy? I sure did it a million and five times already and the truth is that I never even bothered to check the facts: this was an universal truth, this was it and I was doomed to eat unhealthy for the rest of my days.

Until I finally decided to do it. No matter what the costs were, I decided that placing my own health at the top of my priorities list is what I have to do (a decision greatly influenced by the fact that I have a series of health problems). So I started to eat healthy, ready to go bankrupt in a month or two. As you probably imagine already, it didn’t happen – on the contrary. I found out that eating healthy is NOT more expensive than eating “unhealthy” foods.

So what does “eat healthy” mean actually?

Probably everybody has their own definition of eating healthy. If you want to go for all organic, all imported, all sprinkled with spices from the top of mount Everest-foods, then you probably will pay a price for that and in that case eating healthy would be pretty expensive.

But if you agree with me, things change. In my case, by eating healthy (or, better said, healthier) I mean eating products that are not processed: real fruit, real milk, real meat, real vegetables. Not the stuff we buy in supermarkets: the bread that has 4008 ingredients when it should only have three; the cheese that has a bit over 134 when it should have just a few; the chicken soup that has 5% chicken and 95% chemicals… of course, numbers might vary but I am sure that you get the point. Eating healthy in my case means eating REAL food, not that extremely tasty processed chemical warfare that we’re being offered in a supermarket.

So how could that be cheaper than eating unhealthy?

Well, it’s pretty simple: in my case, in order to eat healthy, I have to cook at home. I want a pesto sauce, I make it at home. I want a dressing for a Caesar’s salad, I make it at home. And the list goes on an on. Everything that you can purchase in a supermarket will be healthy or at least healthier if you make it yourself. That frozen pizza that you have? Throw it away and make your own pizza base to start with: it’s insanely easy and I guarantee that you will absolutely love the results!

Cooking at home most of your meals is actually a lot easier than we think it is: because we have all these products immediately available, we end up considering that preparing them ourselves is like a trip to hell and back. It’s not and it is a lot cheaper.

During the month of July, I had a budget for food of $400. We usually spend around $300 on food per month (for me and my wife, that is) so I was prepared to spend more. The results were shocking though, in a great way. After eating healthier – we haven’t managed to go all healthy since our child was born and that results in a bit of chaos – our final monthly cost was:

$275

This means that we spent $125 less than budgeted on eating healthy and at least $25 less than what we used to spend on average. How cool is that knowing that we ate healthy?

Here are some of the things that we did and were really impressed with how easy it was to prepare them and how insanely delicious they were:

home made bread. We managed to eat home made bread from mixing flour with water and the whole deal, not buying that ready to bake crap, for about 20 days in July. We would bake once and the bread would be enough for the two of us for about 4 days without spoiling. Not a bad deal and it’s dirt cheap!

whole roasted chicken: used and reused. One of the best things that we discovered this month and extremely cheap: the legs and wings would make one meal, the chicken’s breast would result in an amazing Caesar salad which would be the second meal, the leftovers were used by myself for some delicious chicken sandwiches and we used the carcass to make chicken stock. Healthy, delicious and not that time consuming to make this a big no-no.

all sorts of salads. Since its summer and we live nearby a farmer’s market where prices are dirt cheap, we decided to take advantage of all the seasonal veggies, the delicious veggies grown locally and eat them in any form or shape. Eating them raw in salads and steamed (those steamed baby carrots are simply delicious) resulted in us having some extremely healthy and insanely cheap meals.

And there are of course a ton more possibilities that don’t imply getting something out of a can or plastic bad, put it in the microwave and consider that eating. That’s chemical warfare for our body and as it shows, it’s even more expensive than going old school and eating healthy.

There are a couple of things that we also did in our quest to eat healthy in July (and we’re still doing it with great success in August):

– we cut the chips, the snacks, the crackers and everything else that comes in a bag off our diet. Not only that these are some of the unhealthiest things you can eat, but they also pack a huge caloric punch that you can easily live without.
– we stopped drinking the “natural” juices in supermarkets and instead made our own from fresh oranges, but we focused more on lemonade since it’s a lot easier to prepare.
– we stopped eating out. Although we didn’t use to eat out too often anyway, we only ate ONCE out in July. The restaurants give you tasty food, but huge portions and not always the healthiest options.
– we stopped eating fast food. We once craved for hamburgers and we made our own: we used real meat (chicken meat too, which makes the whole thing healthier) and even though we had french fries and all the rest, it was still healthier than the fast food option.

So all in all, because I’m dragging this for too long, the idea is pretty simple: eating healthy, after testing it out for nearly two months, is cheaper than eating unhealthy foods. And not only that this revelation alone is exciting, but we also feel better as a whole! So if you at least consider switching to a healthy lifestyle, go ahead and do it – at least give it try. There are some obstacles to pass – out of which cooking your own meals is probably the biggest – but it’s really worth it!

2 COMMENTS

  1. We use the same technique with a whole chicken (legs one meal, breasts for chicken tacos or to put on top of a salad, then remaining breast meat for chicken salad sandwiches). You’re absolutely right: eating well doesn’t have to be expensive. It can be cheap, if you try a bit.

LEAVE A REPLY